niedziela, 28 października 2012

Najprostsze pszenne bułeczki


Składniki:

1 szklanka letniego mleka
pół paczki miękkiego masła
3 łyżki cukru
2 roztrzepane jajka
1 płaska łyżeczka soli
4 szklanki mąki pszennej
3 łyżeczki suchych drożdży (lub 24g świeżych)
1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody (do posmarowania)

Wykonanie:

Mikserem z przystawką do ciasta drożdżowego wymieszać wszystkie składniki w podanej kolejności, przez kilka minut. Lub ciasto wyrobić ręcznie (w przypadku drożdży świeżych zrobić wcześniej rozczyn, suche natomiast wymieszać z mąką). Po dokładnym wyrobieniu pozostawić pod przykryciem, w ciepłym miejscu, do podwojenia objętości (około godziny).
Po tym czasie ciasto podzielić na 12 - 16 części. Bułeczki wyłożyć na blaszke, pozostawiając między nimi około 1 cm odstęp. Przykryć, pozostawić do wyrośnięcia, do podwojenia objętości, na około 45 minut, aż się zetkną.
Wyrośnięte bułki wysmarować roztrzepanym z wodą jajkiem, piec około 20 - 25 minut w temperaturze 185ºC. Podczas pieczenia można przykryć folią aluminiową, by się nie przypiekły. 

SMACZNEGO:)

*Wg. Dorotus76  bułeczki po uformowaniu (ale przed drugim rośnięciem) można przykryć dokładnie folią i włożyć do lodówki, upiec kolejnego dnia; można je również zamrozić - do 30 dni. W przypadku zamrożenia, należy je wyjąć w dniu pieczenia do temperatury pokojowej, kiedy się ocieplą i podwoją objętość - piec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz